Podzielony umysł społeczny. Polacy po ćwierćwieczu demokracji
Drogosz, M. (red.). (2018). Podzielony umysł społeczny. Polacy po ćwierćwieczu demokracji. Warszawa: Liberi Libri.
Spis treści
Podziękowania
Marek Drogosz
PROLOG: DWA W JEDNYM, CZYLI JAK SIĘ DZIELI NARÓD
Paweł Boski, Maria Baran
ROZDZIAŁ 1: POLSKA NA KULTUROWEJ MAPIE EUROPY – ORIENTACJA HUMANISTYCZNA W KULTURZE POLSKIEJ
Wiesław Baryła, Bogdan Wojciszke
ROZDZIAŁ 2: CZY „FUNDAMENTEM POLSKOŚCI JEST KOŚCIÓŁ I JEGO NAUKA”? POGLĄDY POLITYCZNE POLAKÓW W LATACH 1998 I 2016
Krystyna Skarżyńska, Piotr Radkiewicz
ROZDZIAŁ 3: Z CZYM PRZEGRYWA LIBERALNA DEMOKRACJA?
Konrad Maj
ROZDZIAŁ 4: CZEGO POLAK (JESZCZE) NIE POTRAFI? INNOWACYJNOŚĆ, MOBILNOŚĆ, ZAUFANIE SPOŁECZNE W POLSCE NA TLE INNYCH KRAJÓW ORAZ NA PRZESTRZENI OSTATNICH LAT
Mirosław Kofta, Wiktor Soral
ROZDZIAŁ 5: DLACZEGO LUDZIE SZUKAJĄ SPISKOWYCH WYJAŚNIEŃ ZDARZEŃ POLITYCZNYCH? MECHANIZMY PSYCHOSPOŁECZNE
Michał Bilewicz, Paulina Górska, Aleksandra Świderska
ROZDZIAŁ 6: CZY PRZEGRANI W POLSCE OBWINIAJĄ OBCYCH? O MNIEJ I BARDZIEJ OCZYWISTYCH ZWIĄZKACH DEPRYWACJI Z UPRZEDZENIAMI
Redaktor
Marek Drogosz
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Psychologii
Autorzy rozdziałów
Maria Baran
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Psychologii
Wiesław Baryła
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Michał Bilewicz
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii
Paweł Boski
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Psychologii
Paulina Górska
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii
Mirosław Kofta
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii
Konrad Maj
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Centrum Innowacji
Piotr Radkiewicz
Instytut Psychologii PAN
Krystyna Skarżyńska
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Psychologii
Wiktor Soral
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii
Aleksandra Świderska
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii
Bogdan Wojciszke
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Dariusz Doliński
Podzielony umysł społeczny ukazuje się w czasie dla Polski szczególnym. Dawno już w historii naszego kraju nie byliśmy jako społeczeństwo tak bardzo podzieleni. Różnią nas nie tylko podstawowe wartości i postawy (jak np. stosunek do „obcych” i „innych”, stosunek do Kościoła jako instytucji, ocena Unii Europejskiej), ale i ich rozumienie (czym właściwie jest wolność, czym jest demokracja, czym jest Konstytucja). Nasz polski podział Narodu na dwa Plemiona, jak trafnie to ujął satyryk Krzysztof Daukszewicz, ma miejsce w czasie, gdy Europa przeżywa podobne pęknięcia, a w wielu krajach do głosu dochodzą ugrupowania o skrajnych programach politycznych i skrajnych pomysłach na nowy porządek społeczny.
Co właściwie stało się w ciągu ostatnich trzech dekad? Co sprawiło, że dziś Polacy nawet przy stole wigilijnym kłócą się o sprawy podstawowe. Kto zawiódł? Kto zawinił? Kto oszukuje? I może przede wszystkim: dlaczego obie strony nie potrafią się nie tyle nawet porozumieć, ile zrozumieć? Dlaczego właściwie mówią innymi językami? Czy tylko dlatego, że mówią do zupełnie innych ludzi? A może powody są głębsze?
To są pytania i dylematy, które zadaje sobie każdy Polak interesujący się procesami społecznymi i politycznymi. Zadali je sobie także autorzy tej książki, w fascynujący sposób przedstawiając różne tezy i hipotezy, ale – co ważne – odwołując się przy tym do rzetelnych badań empirycznych. Książka ta pomaga w zrozumieniu nie tylko tego, co się właściwe stało, ale przede wszystkim tego, dlaczego tak się stało. Czy lektura ta pozwala na optymizm dotyczący przyszłości? Niech Czytelnik sam to oceni…
Janusz Grzelak
Słuchamy radia, oglądamy telewizję, rozmawiamy z jednymi, omijamy drugich, walczymy z jeszcze innymi. Wyrabiamy sobie pogląd na świat i nasze miejsce w tym świecie. Robimy coś dla siebie, czasem coś dla innych, czasem przeciw innym. Wydaje się nam, że poglądy mamy trafne i postępujemy słusznie. Mylą się inni, nie my. Poglądy mamy, ale nieczęsto zastanawiamy się nad tym skąd się one biorą, skąd biorą się towarzyszące im emocje i działania. Wszyscy wiedzą, że wszyscy Kowalscy są…, że zasługują na… Tak, ta książka opowiada, między innymi, o stereotypach i o uprzedzeniach, o tym jaki wpływ na uprzedzenia ma zasobność materialna sama w sobie i w porównaniu z innymi. Ta książka opowiada także o tym, jak nasze poglądy ewoluowały wraz z transformacją w ciągu ostatnich prawie dwudziestu lat, mówi o tym, co to znaczy być w Polsce lewicowym, co prawicowym, a także o tym jak ma się w Polsce demokracja liberalna. Czy bliżej nam do kultury Zachodu, czy raczej Wschodu. Na te i wiele innych pytań odpowiadają wybitni polscy psychologowie społeczni na podstawie teorii i własnych badań. Jest to książka fascynująca i niełatwa. Odpowiedzi nie na wszystkie pytania są domknięte. Wiele czeka na własne przemyślenia Czytelnika.